Na našich kolejích byla legionella, ale ohrožen nikdo není

23.10.2016 autor: Ubytovací služba Tisk

Na čtyřech blocích našich kolejí, které byly přes léto mimo provoz, byly ve vzorcích teplé vody objeveny bakterie legionelly. Vedení kolejí a menz okamžitě tuto situaci řešilo. Můžeme uklidnit studenty i všechny rodiče, kteří nám volají, že nikdo není vážně ohrožen.

Vzorky teplé vody byly odebrány z iniciativy vedení Kolejí a menz naší univerzity na začátku zimního semestru. K tomuto opatření přistoupil ředitel Kolejí  a menz Zdeněk Kračmar po loňských zkušenostech, kdy  také kontrolní vzorky prokázali přítomnost těchto bakterií. Okamžitě jsme vodovodní systém chemicky ošetřili a následně vyšly odebrané vzorky negativně,“ řekl Zdeněk Kračmar.

Letos se situace opakovala. Kontrolní , ukázaly, že na blocích C a D byly velmi překročeny normované hodnoty. V potrubí, kde voda přes léto neproudila, se totiž vytvořily ideální podmínky pro bakterie legionelly. Ty však lze velmi snadno zneškodnit temperováním až na 70 stupňů Celsia. To vedení KaM okamžitě provedlo a informovalo o tom studenty. „Následně jsme ještě pro jistotu provedli chemickou sanaci,“ dodal Kračmar s tím, že výsledky testů dal k dispozici Krajské hygienické stanici.

Na základě laboratorních protokolů obdržených od laboratoře TUL zakázala KHS používání teplé vody v koupelnách na sprchování a mytí osob až do doby než budou oficiální výsledky odběrů pod normovanou hodnotou. „Vydali jsme zákaz na mytí osob a sprchování teplou vodou z důvodu zvýšeného výskytu bakterie legionella. Provedli jsme dvoukrokovou sanaci a termickou a chemickou dezinfenkci,“ informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Zuzana Balašová. Hygienici v tuto chvíli čekají na výsledky kontrolních rozborů. „Předběžné výsledky očekáváme příští týden v úterý,“ přiblížila Balašová. Minimálně do té doby bude zákaz platit.

Vedení Kolejí a menz se rozhodlo, že studenti dostanou slevu na ubytování. „Jako kompenzaci jim poskytneme slevu deset procent z denního kolejného,“ upřesnil ředitel Kračmar.

Co je to legionella a čím je škodlivá:

Ohroženou skupinou jsou lidé s oslabenou imunitou a starší osoby. Děti a mladí zdraví lidé ohroženou skupinou nejsou. Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého zápalu plic.

J. Kočárková

rubrika: Články |štítky: koleje ubytovani